نکسوس (همبست) انرژی، آب و اقلیم


جریان آب و برق به رغم داشتن تفاوت های ذاتی، از دیدگاه سیستمی دارای شباهت های فراوانی هستند که شباهت نخست آنها، جریانی بودن آنها می باشد و معمولاً نیز از جریان پیوسته برخوردار می باشند. به دلیل ارتباط نزدیک از دیدگاه سیستم و تأصیر متقابل بر همدیگر در دنیا مفهوم جدیدی به نام نکسوس(NEXUS) مطرح شده است که اشاره به ذات یکپارپه و اثرات متقابل برنامه ریزی آب و برق دارد. شبکه آب و انرژی بعنوان یکی از قسمت های اصلی شبکه انرژی مطرح شده است که هدف از ایجاد آن بررسی تأثیرات متقابل آب و انرژی(بویژه برق) و ارائه خدمات علمی، پژوهشی، مشاوره ای و همچنین ارائه ایده های جدید برنامه ریزی در این حوزه است. این شبکه از بخش های زیر تشکیل شده است که با مراجعه به هر قسمت می توان داده ها و اطلاعات موردنیاز را بهره برداری نمود.  از طرف دیگر ما اعتقاد داریم بحران آب و انرژی در آینده ایران واقعی و هشدار دهنده است و امیدواریم ایجاد این شبکه محلی برای ارائه دانش نوین برنامه ریزی و سیاستگذاری آب و انرژی در ایران بوده و زمینه را برای همفکردی و تبادل آرا در کنار توسعه دانش فنی بویژه در مجموعه وزارت نیرو فراهم نماید!

هر دو منبع از منابع مختلف نشأت گرفته و از طریق سیستم عرضه به دست مصرف کننده نهایی می رسند. به طور کلی مراحل جریان برق عبارتند از:

  • منابع تأمین سوخت (نفت خام، مایعات و میعانات گازی، گاز طبیعی، زغال سنگ و انواع انرژی های تجدیدپذیر)
  • عرضه برق (نیروگاه ها، انتقال، تجارت، ذخیره سازی و توزیع)
  • مصرف کننده ها (خانگی، تجاری، صنعتی،حمل و نقل، کشاورزی و سیستم آب )

از طرف دیگر مراحل مختلف جریان آب نیز عبارت است از:

  • منابع آب (رودخانه ها و آب های سطحی، آب های زیرزمینی، دریاها، اقیانوس ها و سایر)
  • عرضه آب (خطوط انتقال و تصفیه خانه ها)
  • مصرف کننده ها (خانگی، تجاری، صنعتی ، کشاورزی و سایر)
  • بازیافت آب(تصفیه فاضلاب و …)

بنابراین از دیدگاه سیستمی همانطورکه یک کیلووات ساعت برق مراحل جریانی مختلفی را طی می کند تا دست مصرف کننده نهایی برسد، یک مترمکعب آب نیز از زیرسیستم های مختلف عبور کرده و در نهایت به دست مصرف کننده نهایی می رسد.

در چند سال اخیر این مفهوم جدید رشد و کاربرد بسیار زیادی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه پیدا کرده است. به طوریکه برنامه ریزهای جداگانه آب، انرژی و کنترل زیست محیطی جای خود را به مفهوم نکسوس داده است که همان به هم پیوستگی سیستم انرژی-آب و محیط زیست می باشد. ابزارهای مختلفی جهت یکپارچه سازی مفهوم در قالب مدل های کمی محاسباتی طراحی و عرضه شده است که معتبرترین آنها ابزارهای مدل سازی LEAP و WEAP می باشند. ابزار اولی جهت مدل سازی سیستم انرژی و انتشارات جوی/خاکی/آبی حاصل از احتراق و عرضه سوخت های فسیلی و سایر حامل های انرژی می باشد. ابزار دوم نیز امکانات بی نظیری را برای مدل سازی و برنامه ریزی سیستم آب فراهم نموده است که حتی قادر است وضعیت زیست محیطی و آلایندگی جریان های آبی و زیرزمینی را مدل سازی نماید. در ایران نیز اگرچه دانش بومی خوبی در زمینه کاربردهای جداگانه ابزارهای LEAP و WEAP وجود دارد، لیکن نمونه های مقیاس کوچک، آکادمیک و اندکی از کاربردهای تلفیقی آنها برای مدل سازی، برنامه ریزی و سیاستگذاری یکپارچه آب، انرژی و محیط زیست به چشم می خورد. بنابراین در این طرح پژوهشی در نظر است تا با تهیه یک نمونه پژوهشی پایلوت از نکسوس آب و انرژی و محیط زیست با بهره گیری از قابلیت های این دو ابزار، بتوان قابلیت ها و امتیازات کاربرد آن را بررسی نموده و یک نمونه کامل مطالعاتی را تهیه کرد تا دیگر مراکز پژوهشی، آموزشی و سیاستگذاری بتوانند از رهیافت آن بهره برداری نمایند.

 

 

آبانرژیتجهیزات و دستگاه هادوره های آموزشیمحیط زیست

استوکچگونهکسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *